Do góry

FAQ

Czy wejście jest płatne/biletowane/za zaproszeniem?
Wstęp na Noc w Instytucie Lotnictwa jest wolny.
Czy są kolejki do wejścia?
Wejście na naszą imprezę odbywa się płynnie.

O 17:00 otwieramy bramę główną (naprzeciwko ulicy Cyprysowej) – przejście jest szerokie i przestronne.

Jeśli widzicie kolejki, to znaczy, że impreza jeszcze się nie zaczęła i nie otworzyliśmy wejścia.

Czy będzie dostępny parking?

Na czas wydarzenia zamykamy nasze wewnętrzne parkingi – na ich terenie udostępniamy większość atrakcji „pod chmurką”.

Mieszkańców Warszawy zachęcamy gorąco do skorzystania w tym dniu z komunikacji miejskiej.

Goście, którzy przybywają do nas spoza Warszawy mogą skorzystać z opcji parkingowych wokół Instytutu.

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika → Dojazd.

Informacja dla użytkowników rowerów, hulajnóg oraz pojazdów pokrewnych

Ze względu na bezpieczeństwo wszystkich gości prosimy o nieporuszanie się na rowerach, hulajnogach, deskorolkach, łyżworolkach itp.na terenie imprezy.

Czy organizujecie oprowadzanie podczas wydarzenia? Informacja dla grup

Ideą naszego wydarzenia jest wolne i nieskrępowane zwiedzanie. Ze względu na charakter imprezy nie oprowadzamy naszych gości.

Oficjalna zgoda na wejście grup zorganizowanych nie jest wymagana.

Przypominamy, że Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa nie udostępnia parkingu na samochody, busy i autokary.

Więcej na temat innych parkingów → Dojazd.

Czy można mieć swój sprzęt fotograficzny/kamerę? Informacja dla amatorów, spotterów i mediów

Oczywiście! Możecie dokumentować swój pobyt u nas bez przeszkód!

Pamiętajcie o naszym oficjalnym hashtagu: #nocwinstytucielotnictwa.

Zapraszamy spotterów oraz amatorów do uwieczniania naszej wspólnej zabawy! Specjalnie dla Was na tę jedną, jedyną Noc udostępnimy nasz taras widokowy, z którego będzie można zrobić piękne nocne zdjęcia samolotów.

Niedozwolone jest natomiast kamerowanie/robienie zdjęć z drona. Na terenie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz w okolicach obowiązuje całkowity zakaz dla tego typu lotów. Niedostosowanie się do zakazu będzie skutkować reakcją odpowiednich służb i odpowiedzialnością karną.

Ekipy telewizyjne oraz przedstawicieli innych mediów prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego przyjazdu. Zgłoszenia przyjmuje osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami → Kontakt.

Czy planujecie pokazy akrobacji lotniczej?

Ze względu na nasze położenie (bliskość lotniska) nie możemy organizować tego typu atrakcji. Będzie można natomiast obserwować z bliska lądujące i startujące samoloty. Zapraszamy na nasz taras widokowy oraz pod ogrodzenie łączące nas z lotniskiem – to jedyna możliwość oglądania latających maszyn podczas naszego wydarzenia.

Czy szukacie osób chętnych do pomocy?

Oczywiście! Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do naszej grupy wolontariuszy. Więcej informacji na naszej grupie na Facebooku. 

Czy impreza jest przyjazna dla dzieci? O atrakcjach i bezpieczeństwie

Zapraszamy serdecznie wszystkie maluchy oraz starsze dzieci i młodzież. Atrakcji dla wszystkich będzie co niemiara! A i okazji do zdjęć przy samolotach, śmigłowcach i innych maszynach – mnóstwo! Zapoznajcie się wspólnie z programem imprezy.

Przypominamy również o bezpieczeństwie – w tak dużym tłumie łatwo się zgubić. Oto krótka instrukcja na wypadek sytuacji awaryjnych:

  • Przy głównym wejściu do Instytutu po lewej stronie od bramy będzie rozstawiony namiot DJ-a. Pokażcie dzieciom, że w tym miejscu mogą się do nas zgłosić w razie, gdyby nie mogły Was znaleźć. Nadamy wówczas stosowny komunikat przez mikrofon.
  • Z prośbą o pomoc można się zgłosić także do jednego z naszych wolontariuszy oraz ochroniarzy.
  • Przy namiocie z DJ-em będzie ustawiona również karetka pogotowia.

Zalecamy czujność w trakcie całego pobytu oraz o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa (m.in. nieprzekraczanie barierek oraz taśm ochronnych wokół maszyn lub urządzeń).

Ze względu na głośność niektórych atrakcji (np. pokaz odpalenia silników odrzutowych) zalecamy zaopatrzenie się we własnym zakresie oraz stosowanie nauszników ochronnych.

Pamiętaj także, aby ubrać Twoich podopiecznych stosownie do temperatury i pory dnia. Na wszelki wypadek zabierz dla nich cieplejsze okrycie.

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem, osoby małoletnie uczestniczą w naszej imprezie na wyłączną odpowiedzialność osób, które sprawują nad nimi pieczę.

Jestem osobą niepełnosprawną – czy mogę Was odwiedzić?

Zapraszamy serdecznie! Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że osoby niepełnosprawne bawią się u nas świetnie.

Jeśli jest to możliwe – najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą osoby towarzyszącej. Ze względu na mnogość działań podczas imprezy, nasi wolontariusze będą mogli służyć pomocą jedynie w ograniczonym stopniu.

W niektórych miejscach mogą wystąpić pewne utrudnienia:

  • Na obu naszych wewnętrznych parkingach, gdzie ulokowana jest część atrakcji (samoloty i śmigłowce), występuje nierówne podłoże (betonowe płyty) – wjazd jest możliwy, prosimy jednak o ostrożność
  • Praktycznie wszystkie nasze laboratoria będą udostępniać swoje atrakcje na parterach budynków, w których się znajdują. Prosimy wziąć pod uwagę, że ze względu na dużą liczbę odwiedzających może pojawić się problem z przejściem/wjazdem.
  • W alei głównej oraz pobocznych alejkach będą ułożone ochraniacze na kable – prosimy uważać.

W budynku X (szklany budynek przy al. Krakowskiej) dostępne są toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. O klucz do nich prosimy pytać naszą ochronę w tym budynku. Toalety znajdują się na każdym piętrze. Budynek posiada także windy.

Osoby poruszające się na wózkach, chcące wysłuchać wykładów na auli głównej w budynku X, prosimy o korzystanie z wejść na 2. piętrze. Wejście od strony wind na 3. piętrze jest możliwe, jednak posiada ograniczone miejsce na ustawienie wózków. Aula nie posiada ramp podjazdowych.

Najbliższy parking z miejscami przystosowanymi dla potrzeb niepełnosprawnych (11 miejsc) znajduje się przy pętli autobusowej i tramwajowej na al. Krakowskiej. Szczegóły na stronie ZTM Warszawa. Przypominamy, że Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa nie udostępnia parkingu na samochody, busy i autokary.

Psy przewodniki mogą być wprowadzane na teren naszej imprezy.

Ze względu na głośność niektórych atrakcji (np. pokaz odpalenia silników odrzutowych) zalecamy zaopatrzenie się we własnym zakresie oraz stosowanie nauszników ochronnych.

Czy będą dostępne napoje i przekąski?

Jak co roku, nasi goście będą mogli rozgrzać się przy kubku gorącej herbaty oraz zjeść chrupiące kiełbaski. Szukajcie punktów gastronomicznych przy głównej alei.

Przypominamy, że na terenie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa nie można spożywać napojów alkoholowych.

Czy mogę zabrać ze sobą swojego pupila?

Niestety, ze względu na bezpieczeństwo innych gości, wprowadzanie zwierząt podczas imprezy nie jest dozwolone.

Wyjątek stanowią psy przewodniki pomagające osobom niepełnosprawnym.